Niezwykła herbata

Gorąca herbata dodaje energii i świetnie rozgrzewa w trakcie zimowych chłodów. Aromatyczna i smaczna, jest napojem znanym na całym świecie. Niektóre jej odmiany (w szczególności herbata zielona) mogą stać się cennym składnikiem zdrowej diety i pomóc w walce o lepszą formę. Herbata może się tez pochwalić wyjątkową tradycją i długą historią.

Wiadomo, że znana była ona już 4 tysiące lat temu, a za jej ojczyznę uchodzą Chiny. Tam tradycja parzenia herbaty odgrywa ważną rolę do dziś. O tym napoju wspominają tez liczne legendy z Chin i Japonii, w których można spotkać się z najlepszymi i najcenniejszymi herbatami świata. Znana w Azji przed tysiącami lat herbata w Europie pojawiła się dość późno, bo dopiero w XVII wieku. Szybko jednak stała się napojem bardzo popularnym, a kultura jej picia w wielu krajach do dziś ma swój niezwykły charakter.

Dobrym przykładem może być tu Rosja, w której do dziś można spotkać się z tradycyjnymi samowarami. To dzięki nim w czasie rodzinnych spotkań i uroczystości każdy miał zapewniony stały dostęp do gorącej herbaty. Wiele tradycyjnych „obrzędów” związanych z parzeniem i piciem herbaty można spotkać do dziś w Anglii. Tu popołudniowa herbatka jest niemal obowiązkiem, a delektowanie się jej aromatem z pewnością może poprawić humor i zapewnić lepsze samopoczucie. Podawana z miodem lub z cytryną może się doskonale sprawdzić zimową porą, kiedy to naszym organizmom potrzebne jest dodatkowe wsparcie w walce z infekcjami oraz przeziębieniami.