Dlaczego ręczniki papierowe są lepsze od suszarek do rąk?

Jak zapewne wiadomo, toaleta publiczna nie należy do najhigieniczniejszych pomieszczeń. Toalety publiczne mogą zawierać garść różnych lekoopornych szczepów Staphylococcus, a naukowcy wykazali również, że te miejsca obfitują w wiele innych drobnoustrojów zagrażających zdrowiu

Ciekawy efekt badań

Wykazano,  że znajdujące się w toaletach suszarki do rąk, wydmuchują wraz z gorącym powietrzem mnóstwo zarodników bakterii bezpośrednio na czyste, umyte ręce (i przy okazji na całą przestrzeń wokół).  Wpływ tak zanieczyszczonego powietrza bezpośrednio na skórę i śluzówkę człowieka może spowodować poważne szkody zdrowotne, szczególnie w przypadku wrażliwych i mniej odpornych na zarazki osób, takich jak osoby chore i w podeszłym wieku. Nie stwierdzono jednak takiego rozprzestrzeniania się mikrobów i drobnoustrojów (w tym bakterii kałowych) w przypadku korzystania z ręczników papierowych.

Jak najlepiej wysuszyć dłonie po skorzystaniu z toalety?

Prawda jest taka, że większość bakterii nie jest zła. Mikroby są niezbędne do życia na Ziemi. Były to jedne z najwcześniejszych form życia. Dziś są istotną częścią odporności człowieka. Niemniej jednak, zarazki znajdujące się w toaletach publicznych, są potencjalnie niebezpieczne i dobrze jest ich unikać. Dlatego też, okazało się, że korzystanie z papierowych ręczników toaletowych jest znacznie bardziej higieniczne niż korzystanie z suszarki do rąk. Ponadto suszarki, które są używane w wielu toaletach publicznych, pozwalają tylko jednemu użytkownikowi na osuszenie rąk, a każda korzystająca z nich osoba może potrzebować nawet minuty, aby całkowicie wysuszyć ręce. Nie jest to wygodne i często prowadzi do unikania, lub niepełnego suszenia dłoni po skorzystaniu z toalety. Dokładne wytarcie ręcznikiem dłoni zajmuje niespełna 10 sekund.

Tradycyjne rozwiązanie okazuje się najlepszym

Ręcznik papierowy jest nie tylko bardziej higienicznym rozwiązaniem, ale także bardziej ekonomicznym. Nowoczesne ręczniki są produkowane w zgodzie z ekologią. Bardzo często do ich produkcji są wykorzystywane materiały z recyklingu, co w obecnych czasach zupełnie nie wpływa na ich wygląd i strukturę. Suszarka w toalecie publicznej zużywa także w ciągu dnia bardzo dużo energii elektrycznej. Z której strony by nie spojrzeć – wybór toaletowego, jednorazowego ręcznika papierowego jest najlepszym rozwiązaniem. Zarówno w kwestii własnego zdrowia, jak i z troski o ochronę środowiska.

Regularne, dokładne mycie rąk, szczególnie przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety, jest nadal jednym z najlepszych sposobów, aby zapewnić organizmowi zdrowie i ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób. Należy pamiętać, że w przypadku możliwości dokonania wyboru – między suszarką do rąk a ręcznikiem papierowym – lepiej wybrać drugą opcję.