Większości osób wydaje się, że potrafią w sposób prawidłowy myć ręce. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że w licznych badaniach zostało udowodnione, że dziewięćdziesiąt pięć procent osób ręce myje zbyt krótko. Tym samym nie usuwa z nich drobnoustrojów chorobotwórczych. Ważne, aby poznać zasady prawidłowego mycia rąk. Mało kto zdaje sobie sprawę, że na skórze rąk bytuje miliony bakterii. Część z nich to oczywiście tak zwana mikroflora fizjologiczna. Łatwo jest jednak znaleźć bakterie chorobotwórcze, grzyby czy też pasożyty. Wśród z nich znajdziemy tak groźne bakterie jak: jaja owsików, pałeczki salmonelii, bakterie coli oraz tasiemca. Ręce bowiem dotykają także rozmaitych powierzchni. Zgarniają z nich patogeny. Wiele osób w ogóle nie myje rąk po wyjściu z toalety. Zaś osoby, które myją ręce po wyjściu z toalety to robią to zbyt krótko oraz nie używają mydła.
Przy poprawnym myciu rąk bardzo ważne jest to, aby zdjąć pierścionki, bransoletki oraz zegarek. Należy w pierwszej kolejności namydlić dłonie. Nie zapomnieć tutaj o nadgarstkach. Należy także zwrócić uwagę na okolice pod paznokciami oraz między palcami. W tych właśnie miejscach bakterie lubią się ukrywać. Na sam koniec należy nasze dłonie starannie osuszyć. Bakterie lubią niestety wilgoć. Każdy z nas myje ręce przez 5 sekund średnio. Jest to naprawdę zbyt krótko. Na higienę dłoni poświęcamy przynajmniej dwadzieścia sekund. Badania wykazały, że przez pierwsze piętnaście sekund ginie mniej więcej dziewięćdziesiąt procent bakterii. Poświęcając jeszcze chwilę pozbędziemy się wszystkich drobnoustrojów.
A ile razy dziennie powinniśmy myć ręce? W zasadzie to sytuacji takich jest bardzo dużo. Musimy obowiązkowo myć ręce po wyjściu każdorazowym z toalety, po zabawie czy też kontakcie ze zwierzęciem, obowiązkowo przed jedzeniem czy też tylko po dotykaniu spożywczych produktów (dotyczy to zwłaszcza surowych ryb oraz surowego mięsa. Pamiętajmy także o myciu rąk przy kontakcie z chorą osobą. Mamy obowiązek wręcz po wyjściu ze szpitala. Dłonie myjemy także po kasłaniu oraz po kichaniu. Warto także używać kremy nawilżającego kilka razy dziennie po to, aby nie wysuszała nam się skóra. Higiena rąk jest bardzo ważna. Mimo wielu kampanii informacyjnych i społecznych na ten temat ludzie wciąż o tym zapominają. Osoby dorosłe powinny dać przykład swoim dzieciom, aby i one o ten aspekt dbały. Wpajać dzieciom powyższe zasady powinniśmy od najmłodszych lat. W przypadku niedostosowania się występuje duże zagrożenie licznymi chorobami.