Teoretycznie każdy z nas zna pojęcie choroby ,,brudnych rąk”, niemniej jednak w praktyce niekoniecznie. O chorobach ,,brudnych rąk” warto rozmawiać jak najwięcej, bowiem w bardzo łatwy sposób możemy im zapobiegać. Co oznacza pojęcie choroby ,,brudnych rąk” i jak się przed nią ochronić ?
Choroba brudnych rąk – winny brak higieny
O tym, że ręce powinno się myć za każdym razem po wyjściu z toalety, czy też po powrocie do domu, wie praktycznie każdy. Powinniśmy to robić przede wszystkim po to, żeby uchronić się przed różnorodnymi schorzeniami. Jeżeli będziemy przestrzegać higieny osobistej, znacząco zmniejszymy ryzyko wystąpienia chorób ,,brudnych rąk”.
Do grupy chorób ,,brudnych rąk” można zaliczyć jednostki, które przenoszą się za pośrednictwem przewodu pokarmowego. Nabyć schorzenia z tejże grupy możemy na przykład podczas, gdy na naszych rękach znajdzie się patogen, który wywoła daną chorobę i kiedy przeniesiemy go w jakiś sposób do naszych ust.
Drobnoustroje, które wywołują choroby ,,brudnych rąk” mogą pojawiać się także na żywności, dlatego zarazić możemy się nimi również poprzez zjedzenie nieumytego warzywa, czy owocu.
Jest wiele schorzeń, które zalicza się do chorób ,,brudnych rąk”. Poniżej opiszemy kilka z nich.
Choroba brudnych rąk: zakażenia bakteryjne
Na brudnych rękach mogą zostać przeniesione różne bakterie. Przykładem takich bakterii są drobnoustroje z rodzaju Salmonella, Shigella, czy też Eschericha. Shigella wywołuje czerwonkę, chorobę której głównymi objawami są bóle brzucha i biegunki z dodatkiem krwi. Niemniej jednak na terenie naszego kraju występuje ona niezwykle rzadko. W Polsce jesteśmy znacznie częściej narażeni na inną chorobę ,,brudnych rąk” pochodzenia bakteryjnego. Mowa tu o salmonellozie, którą zarazić się możemy przez spożycie pokarmu skażonego właśnie taką bakterią, najczęściej jajek, majonezu, czy słodkich kremów.
Wspomniana zaś wyżej Eschericha coli jest odpowiedzialna za tzw. biegunki podróżnych. Schorzenia te występują z związku z nieprzestrzeganiem higieny, albo w związku ze spożywaniem pokarmów, które były przygotowywane bez przestrzegania właściwych warunków higienicznych.
Choroba brudnych rąk: zakażenia wirusowe
Można wyróżnić kilka chorób ,,brudnych rąk”, które wywołują wirusy. Należy wspomnieć w tym wypadku o tak zwanych jelitówkach, czyli nieżytach żołądkowo-jelitowych. Wywoływane są one przez rotawirusy, które mogą być także przyczyną biegunek. Przenoszą się one pomiędzy ludźmi przez zaniedbania w higienie osobistej.
Choroba brudnych rąk: zarażenia pasożytnicze
Kolejna grupa patogenów, która może zostać wywołana przez choroby ,,brudnych rąk” to pasożyty. Można tutaj wyróżnić sporo chorobotwórczych organizmów, które zdolne są zarazić człowieka. Przykładem są tasiemce, owsiki, lamblia, czy też glista ludzka.
Zarażenie pasożytami może doprowadzić bezpośrednio do wystąpienia różnych dolegliwości. Pojawić się mogą między innymi biegunki, ale i regularny świąd w okolicach odbytu (np. w przypadku owsicy).