Niezwykłe przepisy. Jałowiec

Ten popularny krzew uwielbia suche, górskie zbocza oraz towarzystwo lasu sosnowego. Jest popularny w niemal całej Europie Północnej. Jałowiec pospolity jest jednak nie tylko wspaniałą ozdobą naszych lasów, ale i cenną rośliną: leczniczą i przyprawową. W jaki sposób można korzystać z jego wyjątkowych właściwości?

Możliwości jest sporo. Jałowiec jest rośliną cenioną przede wszystkim ze względu na znajdujące się w niej olejki lotne. To one świetnie sprawdzają się jako przyprawa, one też wywierają korzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Dzięki nim jałowiec może zaskoczyć swymi moczopędnymi właściwościami oraz skutecznością we wspieraniu pracy przewodu pokarmowego. Wiadomo, że ta roślina może nie tylko poprawiać krążenie krwi, ale i pomagać przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Jako naturalny lek jałowiec może być też stosowany zewnętrznie. Doskonale sprawdza się w takim przypadku jako środek chroniący przed gośćcem.

Suszone szyszkojagody są też cenione jako przyprawa. Mają one charakterystyczny, „leśny” zapach oraz korzenny smak. Idealnie pasują do potraw tłustych oraz ciężkostrawnych. Są cennym dodatkiem do gęstych sosów oraz ryb (szczególnie tych marynowanych). Jałowiec sprawdza się też doskonale jako przyprawa do pieczonego drobiu oraz gulaszu. Z tą przyprawą można się jednak najczęściej spotkać przeglądając przepisy na dania z dziczyzny. Z owoców jałowca można też korzystać w trakcie peklowania mięsa, bywają one też wykorzystywane do produkcji wódek oraz dżinów.